Už v ranných hodinách okolo 8:00 nebolo podľa našich zistení možné zobraziť niektoré stránky na serveroch známej spoločnosti. Stránka sa načítala a za pár sekúnd prehliadač vyhlásil, že server nie je dostupný, resp. ohlásil chybu namiesto obsahu stránky.

DDoS útok ako je bohužiaľ zákerný spôsob ako napadnúť serve, keďže sa nejedná o ich priame znefunkčnenie, ale ide o vyvolanie hromadných a opakujúcich sa dopytov z rôznych kútov sveta z mnoho počítačov, ktoré sú napadnuté vírusom a je možné ich ovládať na diaľku bez vedomia užívateľa napríklad spôsobom, že počas práce vyšlú do internetu dopyt na IP adresu servera, kam je útok smerovaný. Ak toto vykoná v rovnakom čase 1.000.000 z napadnutých počítačov, nie je možné účinne sa brániť a linka ktorou je server pripojený do internetu je ihneď preťažená a pre užívateľov nedostupná. T.j. server sa javí ako nefunkčný.

Zabrániť takémuto útoku je možné len veľmi ťažko , nakoľko dopyty prichádzajú c celého sveta a zablokovať rádovo 100.000 rôznych IP adries, je takmer nemožné. Dajú sa lokalizovať najkritickejšie miesta, aj keď len veľmi ťažko a následne blokovať komunikáciu smerovanú na daný server, čím sa linka odľahčí. Alebo presunúť služby na iný server, ak sa však jedná o služby závislé na doménovom mene (ako webstrány) je aj zmena DNS záznamov u národných registrátorov náročná a tak sa útoku takmer nedá vyhnúť.

V prípade firemnej siete je rozhodne výhodné vlastniť viacero IP adries, alebo mať plán ako verejnú IP adresu zmeniť u poskytovateľa, napr. dočasne a zároveň zabezpečiť, aby prístupy do firemnej siete boli na novú IP adresu presmerované. Ak je takto firma pripravená – nápravu je možné zrealizovať do niekoľkých minúť a škody sa počítajú na desiatky Eur.

Máte záujem o prípravu plánu na ochranu pre DDoS útokom? Kontaktujte nás ešte dnes a urobte minimum pre maximálny efekt a bezpečnosť vašej siete.